Domai̇n Nedi̇r?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
4 Kasım 2020, Çarşamba
Domain Nedir?
Her web sitesinin internette bir adı ve adresi vardır.
Domain Nedir?

Her web sitesinin internette bir adı ve adresi vardır.Domainler IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Domain 
Domain Nedir?

 

İnternet üzerinde kullanılan domain‘ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabilmektedir. IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme sistemi (domain sistemi ) getirilmiştir.

 

Domain Uzantıları Ve Anlamları

 

com .net .org .biz .asia .us .tk gibi onlarca uzantı mevcuttur.Domain uzantıları doman adreslerini zenginleştirmek ve kullanılabilirliğini arttırmak için kullanılır.

.com bütün dünyada en fazla kullanılan bir domain adresidir.İngilizce company adresinden gelir.

.com.tr “Turkish Republic” kelimesinin kısaltmasıdır ve ODTÜ tarafından alınmıştır ve yönetilir.Tüm .tr uzantılı domainlerin tek dağıtıcısı ODTÜ’dür. ODTÜ bu yetkisini kullanarak .tr uzantılı domainlerin alınmasını bir prosedüre dayandırmıştır. şirket.com.tr domainini almak için şirket belgelerinde o adın geçtiğini belgelendirmeden alamazsınız.

.net network (ağ)anlamına gelir.


.biz business anlamıan gelir.


.org dernek ve vakıflar tarafından tercih edilir.


.edu sadece üniversiteler tarafından tercih edilir.


.gov sadece devlet kuruluşları tarafından kullanılır.


.mil sadece askeri kuruluşlar tarafından tercih edilir.

 

Alan Adımı Kaç Senelik Tescil Etmeliyim

 

Birçok kişi domain adreslerini sadece ilk sene için satın almaktadır. Unutulan ve süresi geçen domainler kullanıcılar açısından birçok sorun çıkarabilir.Aldığınız alan adını bir sene sonra kaybedebilirsiniz.Bundan dolayı en az 2 senelik domain alımı gerçekleştirilmelidir.Domain adınızı en fazla 10 sene uzatabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın