.Htaccess İle Www. Yönlendi̇rme
Buradasınız: Anasayfa / Blog
16 Mayıs 2020, Cumartesi
.htaccess ile www. yönlendirme
İnternet sitelerine iki değişik adresten ulaşılabilir. Bu adresler www.domainadiniz.com yada http://domainadiniz.com olabilir.
.htaccess ile www. yönlendirme

İnternet sitelerine iki değişik adresten ulaşılabilir. Bu adresler www.domainadiniz.com yada http://domainadiniz.com olabilir. Kullanıcılarımız bu iki adreside aynı site olarak görürler neticede hangisini kullanırlarsa kullansınlar siteye ulaşabilmektedirler fakat, bizlerin sitemiz amacıyla 2 yoldan birisini seçmemesi birtakım problemler doğurabilir.

Ne olabilir bu problemler?

1-Sitenin çalışmasında birtakım sıkıntılar örneğin sitenin cache lerinde problemler çıkarabilir, www ile siteye giriş yapan bir kullanıcı http:// ile girdiğinde giriş yapmamış olduğunu görecektir.
2-Arama motorları sitenizi gezerken aynı içerikten 2 değişik adreste olduğunu belirleme eder ve sıralamada nasıl bir netice cıkaracağı konusu ile ilgili problem meydana gelir bu durumdada linklere özen göstermezler.

Bu problemlerin önüne geçmek amacıyla .htAccess dosyamıza bir mafsala yaparız ve sitemizin hangi bağlantı tarzına tercih ediyorsak o şekilde acılmasını sağlayabiliriz.
Bu düzenlemeler şu şekilde;

http://www.domainadiniz.com olarak tercih ediyorsanız;

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://www.%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

http://domainadiniz.com olarak tercih ediyorsanız;

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın